Beata Małecka-Libera: wizja ministra Radziwiłła to „przejście do prehistorii”

– To, co minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówi o systemie ochrony zdrowia, to absolutne wywrócenie rzeczywistości i przejście do prehistorii – stwierdziła w środę (26 października) na XII Forum Rynku Zdrowia Beata Małecka-Libera, posłanka PO i wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.

W ten sposób odniosła się do słów Konstantego Radziwiłła, który zapowiedział na Forum kontynuowanie przywracania ochronie zdrowia charakteru służby.

Beata Małecka-Libera podkreśliła, że zmiany w ochronie zdrowia powinny być zmianami ewolucyjnymi, a „to co pan minister powiedział, jest absolutnym wywróceniem rzeczywistości i przejściem do prehistorii, do tego, od czego odeszliśmy”.

– Przez wiele lat Polacy zmagali się z bardzo siermiężną opieką zdrowotną i dopiero współczesne reformy doprowadziły do pozytywnych zmian – zaznaczyła wiceszefowa komisji zdrowia.

Podczas debaty „Służba zdrowia czy ochrona zdrowia – znacznie więcej niż spór o słowa” Radziwiłł stwierdził, że jego misją jest przywrócenie ochronie zdrowia charakteru służby. – Słowa te po roku podtrzymuję, podkreślając, że idzie za nimi głęboka potrzeba zmian myślenia o systemie – mówił na XII Forum Rynku Zdrowia.

– W ciągu ostatnich lat decydenci wierzyli, ze sytuację poprawi komercjalizacja systemu (…) Okazuje się jednak, że stosowanie zasad rynkowych nie rozwiązało starych problemów, a na pewno przysporzyło nowych – tłumaczył Radziwiłł.

Małecka-Libera, odnosząc się do tych słów, podkreśliła, że służba zdrowia przede wszystkim odpowiada za zorganizowanie systemu opieki zdrowotnej, a samo słowo kojarzy się z oddaniem, empatią, poświeceniem. – To relacja pacjent-pracownik, tu jest największy nacisk – tłumaczyła.

– Tymczasem ochrona zdrowia jest pojęciem o wiele szerszym, wprowadzającym przede wszystkim pojęcie związane ze zdrowiem publicznym, czyli „wciągnięciem ” do systemu także całego społeczeństwa – mówiła Małecka-Libera.

Posłanka stwierdziła, że wyzwania, które stoją przed szefem resortu zdrowia, leżą zupełnie gdzie indziej.

– Pana głównym celem jest podniesienie zdrowotności społeczeństwa, a nie debata, która trwa od roku, czy system ma być służbą zdrowia, czy ochroną zdrowia. To jest temat zastępczy – powiedziała.

Konstatowała, że w mentalności wielu Polaków (w obszarze ochrony zdrowia – red.) wracają czasy PRL-u i – choć wiele osób odwołuje się do dawnych lat – rodzi się pytanie, czy społeczeństwo chce i potrafi „w tej rzeczywistości i w tym otoczeniu” się odnaleźć.

źródło: rynekzdrowia.pl

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Copyright © 2021. Powered by WordPress & Romangie Theme.