Minister o pigułce „dzień po”: to nie jest priorytet

Nie rozważałem zmian w tym obszarze, to nie jest mój priorytet – odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany, czy planuje zmiany w dostępie do antykoncepcji awaryjnej. Poinformował też, że nowe standardy okołoporodowe będą zaprezentowane w I kwartale tego roku.

Podczas posiedzenia komisji zdrowia (24 stycznia) jej przewodniczący Bartosz Arłukowicz pytał ministra Szumowskiego m.in. o finansowanie procedur in vitro, przepisy dotyczące aborcji oraz dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

– W tej chwili finansowanie i sposób przepisywania tej tabletki nie jest (…) priorytetem w okresie dwóch tygodni mojego urzędowania. W związku z tym na razie nie przewiduję (zmian), nawet się nie zastanawiałem nad zmianami w tym obszarze – powiedział.

Odnosząc się do przepisów regulujących przeprowadzanie aborcji, powiedział: – Jeżeli będzie ustawa, która będzie wymagała stanowiska rządu, to takie stanowisko przedstawimy.

Minister poinformował, że nowe standardy opieki okołoporodowej zostaną zaprezentowane jeszcze w pierwszym kwartale.

Z kolei odnosząc się do pytań posłów o smog, minister przypomniał, że rząd podjął już działania w kierunku walki z tym problemem. – Oczywiście, że smog jest czynnikiem, który może warunkować wyższą śmiertelność, tak jak inne niekorzystne czynniki cywilizacyjne i jest w Polsce problem ze smogiem. Będziemy współpracowali bardzo ściśle jako rząd, żeby ten problem rozwiązać – zapewnił.

źródło: PAP / rynekzdrowia.pl

Copyright © 2021. Powered by WordPress & Romangie Theme.