NIL, GIS i NIZP – PZH piszą do prezesa TVN w sprawie filmu o szczepieniach

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, Główny Inspektor Sanitarny dr Marek Posobkiewicz oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki wystosowali do prezesa TVN pismo w sprawie planowanej emisji filmu dot. szczepień.

Chodzi o film „Vaxxed: From Cover-Up to Catastrophe” („Wyszczepieni: od tuszowania faktów do katastrofy”), którego emisję zapowiedziano w dniu 3 kwietnia 2017 roku.

Jak podkreślają autorzy listu twórcą filmu jest Andrew Wakefield, który za nieetyczne działania otrzymał naganę od brytyjskiego General Medical Council oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii, co potwierdzone zostało skreśleniem z brytyjskiego rejestru lekarzy w dniu 21 grudnia 2010 roku.

Pismo naukowe Lancet wycofało wcześniej opublikowane artykuły związane z jego działalnością. Uznano, że doszło do fałszowania badań nad zależnością między szczepionkami i autyzmem.

Jak wskazują autorzy listu planowany do emisji film „Vaxxed. From Cover-Up to Catastrophe” dotyczy tego samego tematu, czyli domniemanego powiązania pomiędzy szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce, a autyzmem.

„Nie wiemy, jakie skutki zdrowotne wśród polskiego społeczeństwa może przynieść emisja tego kontrowersyjnego filmu i ile osób zrezygnuje ze szczepień MMR, ale mając na uwadze dane dotyczące oglądalności TVN7 (średnia widownia 181 827 osób według Nielsen Audience Measurement z czerwca 2016 roku) możemy obawiać się o zdrowie bardzo wielu Polaków” – piszą autorzy listu.

„Naczelna Izba Lekarska, Główny Inspektor Sanitarny oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny od wielu miesięcy podejmują wspólne działania mające na celu dbałość o rzetelne informowanie opinii publicznej o zdrowotnych działaniach profilaktycznych, w tym promowanie szczepień wśród polskiego społeczeństwa. W ramach tych działań zwracamy się z prośbą do Pana Prezesa o dokładne przeanalizowanie, czy możliwa byłaby rezygnacja z emisji filmu przez telewizję TVN” – dodają.

Zdaniem autorów listu, ewentualne podtrzymanie decyzji o emisji filmu powinno zostać poprzedzone rzetelną dyskusją, opartą na wiedzy medycznej, polskich naukowców i ekspertów w zakresie szczepień.

źródło: rynekzdrowia.pl

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Copyright © 2021. Powered by WordPress & Romangie Theme.