Nowa metoda wspomaganego rozrodu AneVivo alternatywą dla in vitro?

Zapłodnienie dokonuje się w specjalnej kapsule, umieszczanej w macicy kobiety, a nie w laboratorium – to zasadnicza różnica pomiędzy nową metodą wspomaganego rozrodu AneVivo a tradycyjnym in vitro.

Innowacyjną technikę zapłodnienia wdraża jedna z klinik leczenia niepłodności w Katowicach. Trwa poszukiwanie par, które bezpłatnie skorzystają z tej metody.

– Metoda AneVivo jest metodą leczenia niepłodności, alternatywną do in vitro, ale stosowaną ze wskazań identycznych. Para jest przygotowywana w taki sam sposób, jak do in vitro. Pacjentka podlega stymulacji jajeczkowania i następnie pobiera się od niej komórki jajowe. Z kolei pacjent oddaje nasienie – mówi ginekolog dr Dariusz Mercik z Kliniki Gyncentrum.

– Nasienie i komórki jajowe są umieszczane w specjalnej kapsule, która lokowana jest w jamie macicy. Tam dochodzi do zapłodnienia – dodaje.

Silikonową kapsułkę, umieszczaną w macicy na 24 godziny (w tym czasie dochodzi w niej do połączenia się komórek i wczesnego rozwoju zarodka) opracowano na Politechnice Federalnej w szwajcarskiej Lozannie. Po 24 godzinach pojemniczek mający 1 cm długości i 1 mm szerokości jest wyjmowany. Następnie wybiera się z niego zdrowe zarodki i po 2-4 dniach umieszcza je z powrotem w ciele kobiety.

– Dla osób, które światopoglądowo negują metodę in vitro, jest to pewne rozwiązanie. Medyczne uzasadnienie jest takie, że do zapłodnienia dochodzi w naturalnym środowisku, czyli zarodek od początku może kontaktować się z endometrium kobiety – z błoną śluzową macicy, a pacjentka lepiej przygotowuje się psychicznie do zagnieżdżenia zarodka – ocenia dr Mercik.

Zdaniem naukowców, jest to rozwiązanie bardziej naturalne od tradycyjnego in vitro.

– W klasycznym in vitro do 3. doby, kiedy zarodek jest wytworzony i gotowy do podania przyszłej matce, wszystko odbywa się w płynach syntetycznych. Zaletą nowej metody będzie umieszczenie łączących się ze sobą gamet wprost w ciele pacjentki, gdzie przez kapsułkę, która jest porowata, możliwy będzie w 100 proc. naturalny proces zapłodnienia – wyjaśnia embriolog kliniczny dr Wojciech Sierka z Kliniki Gyncentrum.

W Katowicach trwa kwalifikacja 20 par, które bezpłatnie będą mogły skorzystać z leczenia. Fundacja Gyncentrum uruchomiła specjalny program dający dostęp do metody AneVivo. Warunkiem wzięcia udziału w programie jest pomyślne przejście kwalifikacji medycznej według wytycznych twórców metody AneVivo.

Jak podkreślił dr Sierka, ograniczeniem w stosowaniu tej metody jest odpowiednia jakość plemników.

Metoda AneVivo zyskała zaaprobowana m.in. przez organizację Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), która monitoruje działania w zakresie leczenia niepłodności. Skuteczność metody jest porównywalna do konwencjonalnego in vitro.

Do tej pory dzięki AneVivo przyszło na świat 33 dzieci, następne są w drodze. W Polsce pierwszych narodzin po zastosowaniu tej innowacyjnej metody można spodziewać się w przyszłym roku – zapowiada klinika Gyncentrum.

źródło: rynekzdrowia.pl

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Copyright © 2021. Powered by WordPress & Romangie Theme.