Projekt ustawy antyaborcyjnej skierowany do komisji

Obywatelski projekt ustawy zakazującej całkowicie usuwania ciąży został zarejestrowany jako druk sejmowy (nr 784) i skierowany do pierwszego czytania w komisji. Został złożony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ”Stop Aborcji”. Sejm zajmie się nim jesienią.

Projekt zakłada, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli śmierć dziecka spowodowała jego matka, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia.

Obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. (Dz. U. nr 17, poz. 78 ze zm.) przewiduje, że aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W obywatelskim projekcie są zapisy uchylające te możliwości, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Sejm zajmie się projektem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ”Stop Aborcji” jesienią, podobnie jak drugim, liberalizującym ustawę aborcyjną. Ten drugi złożył na początku sierpnia w Sejmie Komitet ”Ratujmy Kobiety”. Przewiduje złagodzenie przepisów, refundację środków antykoncepcyjnych oraz zmiany w programie edukacyjnym.

źródło: rynekzdrowia.pl

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Copyright © 2021. Powered by WordPress & Romangie Theme.