Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda złożył dymisję. To nie koniec zmian w resorcie?

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda złożył prośbę o dymisję; szef resortu Konstanty Radziwiłł ją zaakceptował – poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska.

– Wiceminister Krzysztof Łanda złożył prośbę o dymisję, minister Konstanty Radziwiłł zaakceptował ją i przekazał do pani premier Beaty Szydło. Prośba motywowana jest przyczynami osobistymi – powiedziała w środę (5 kwietnia) rzeczniczka. Łanda, jak przekazała, ma realizować swoje obowiązki do końca przyszłego tygodnia.

Jeszcze w środę wiceminister Łanda reprezentował w Sejmie resort zdrowia podczas omawiania projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, zwanego potocznie „apteką dla aptekarza”. Łanda był też zaangażowany m.in. w projekt o ratunkowym dostępie do technologii medycznych, regulacje dot. uszczelnienia koszyka świadczeń gwarantowanych i wyeliminowania nieprawdziwych treści z reklam leków; reprezentował MZ w czasie prac nad zagwarantowaniem chorym dostępu do preparatów z konopi.

Łanda został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia 19 listopada 2015 r. Odpowiadał za Departament Analiz i Strategii, Departament Polityki Lekowej i Farmacji, z wyłączeniem części zadań m.in. przygotowywania listy leków refundowanych, a także Departament Współpracy Międzynarodowej oraz Departament Zdrowia Publicznego. Nadzorował też działalność Administratora Systemu Monitorowania Wypadków Konsumenckich, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Narodowego Instytutu Leków.

Łanda jest lekarzem; skończył też studia podyplomowe w Szkole Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej kierował Biurem Standaryzacji w Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i pełnił obowiązki dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami w Centrali NFZ.

Jest założycielem fundacji Fundacji Watch Health Care; był jej prezesem do 2015 r. Jednocześnie w latach 2014-2015 był prezesem Meritum L.A. Sp. z o.o. W latach 2010-2015 był ekspertem Polskiej Unii Onkologii, a w latach 2013-2015 – ekspertem ds. systemu ochrony zdrowia Business Center Club. Był też w latach 2008-2015 wspólnikiem w HTA Audit Stabrawa, Łanda, Kordecka sp.j.

Informację o dymisji Łandy podał fakt24.pl, który napisał, że wiceminister miał zdecydować o swoim odejściu z resortu w bardzo burzliwej atmosferze, a jego dymisja nie jest ostatnią. Wypowiedzenie miała też złożyć zastępczyni dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w ministerstwie Ewa Warmińska.

źródło: rynekzdrowia.pl

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Copyright © 2021. Powered by WordPress & Romangie Theme.