MZ: w 2014 r. wykonano o ponad 226 aborcji więcej niż w roku 2013

W 2014 r. zarejestrowano 977 zabiegów przerwania ciąży, o 226 więcej niż rok wcześniej – wynika z danych resortu zdrowia. Najczęstszą przyczyną aborcji było duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – informuje Gazeta Wyborcza.

Rząd jest zobowiązany do corocznego przedstawiania w Sejmie sprawozdania z wykonania ustawy o planowaniu rodziny, które przygotowuje ministerstwo zdrowia. Sprawozdanie za rok za 2014 trafiło do Sejmu pod koniec marca. Informacje liczbie wykonywanych legalnych zabiegów z podziałem na wiek kobiet oraz przyczynę dokonania zabiegu przekazują placówki medyczne.

Ze sprawozdania wynika, że w 2014 r. zarejestrowano 977 zabiegów przerwania ciąży. W przypadku 927 zabiegów decyzję o aborcji podejmowano na podstawie wyniku badania prenatalnego, wskazującego na duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

W związku z zagrożeniem życia lub zdrowia kobiety wykonano 48 aborcji. Odnotowano także 2 przypadki przerwania ciąży będącej wynikiem czynu zabronionego.

U marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego leży już projekt całkowitego zakazu aborcji, który zgłosiły organizacje pro-life (m.in. fundacja Pro-Prawo do Życia). Obrońcy życia złożyli też zawiadomienie o powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej Stop Aborcji i wymagane do tego tysiąc podpisów.

Kiedy Kuchciński zawiadomienie przyjmie, organizacje będą mogły zacząć zbierać kolejne podpisy. Potrzebują ich 100 tysięcy i mają na to trzy miesiące.

źródło: rynekzdrowia.pl

Masz coś do powiedzenia:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Copyright © 2021. Powered by WordPress & Romangie Theme.